Barbara Szewczyk

Nazywam się Barbara Szewczyk, mieszkam w Łodzi i jestem studentką III roku ASP w Łodzi na Wydziale Sztuk Wizualnych. Zajmuję się głównie malarstwem oraz szerokopojętymi działaniami recyclingowymi. Moim "dzieckiem" jest Foliart, zbiór działań poświęconych upcyclingowi, tworzenia przedmiotow oraz obiektów artystycznych z jednorazowych foliówek. Od toreb poprzez projekty modowe zmierzam do zaistnienia jako artysta współczesny działający w obszarach upcyclingu i ekologii. Zachęcam do wykorzystywania wtórnie materiałów i przetwarzania ich własnoręcznie ;) Polecam się do naprawy przedmiotów zuzytych lub odniawiania mebli w ekologicznym stylu ( np. abażury na lampy wykonane z materiału "foliówkowego") a także działan malarskich ;)

Realizacje

SCARAB
Kamizelka SCARAB została w całości wykonana ze zużytych, jednorazowych foliówek. Materiał powstał za pomocą szydełka. Moim celem było zaprojektowanie formy uniseksualnej, która nie odnosząc się do płci może przekazać pewne wartości ekologiczne. Projekt SCARAB powstał pod wpływem inspiracji kulturą Egiptu. Forma kaptura nawiązuje do chusty nemes, którą nakrywali głowy faraonowie. Nowoczesność materiału w połączeniu ze starożytnością inspiracji dają wrażenie czegoś odmiennego, połączenia dwóch światów, które będąc od siebie tak odległe, mimo wszystko w pewnym momencie się przenikają. Myślę, że tym połączniem są barwy kamizelki. Kolor niebieski pojawiał się na egipskiej chuście nemes, a czerń i fiolet są tutaj wyrazem nowoczesności.
kolekcja toreb FOLIART
Kolekcja toreb FOLIART powstała dzięki mojej inspiracji recyclingiem. Wszystkie prace zostały wykonane z jednorazowych, przede wszystkim, zużytych foliówek przy pomocy szydełka. Potrzeba stworzenia nowej wartości z surowców uznawanych za śmieci jest dla mnie bardzo ważna. Moim zdaniem oprócz wartości formalnej, plastycznej, wszystkie prace wykonane za pomocą recyclingu przekazują bardzo ważną treść, o którą warto dbać we współczesnym świecie, pełnym jednorazowych lub nieodpornych na uszkodzenia przedmiotów. Na kolekcję toreb FOLIART składają się trzy projekty. Różnią się od siebie kształtem, wielkością, kolorem, a także zdobieniami, które również wykonałam z uchwytów od torebek foliowych. Pokazuje to jak odmienne prace można stworzyć dzięki surowcom wtórnym. W dzisiejszych czasach ludzie zalegają w niepotrzebnych rzeczach, które rzadko kiedy posiadają wartość plastyczno – estetyczną. Wszelkie działania artystyczne wykonane przy pomocy recyclingu są krokiem w przód w działaniach ekologicznych i mają na celu w piękny sposób chronić środowisko.
lampa DAnio
Lampa DAnio to projekt dyplomowy (Liceum Plastyczne) z 2013 roku. Powstał na specjalności - formy uzytkowe, wyroby unikatowe. Lampa wykonana jest głownie z pojemników po serkach "Danio". Oparta na solidnej konstrukcji z plexi oraz rury plexiglass. Projekt wyposażony jest w bogate kolorystycznie taśmy typu LED. Lampa ma możliwosc świecenia w około 10 kolorach oraz sekwencjach - szybkie przejścia barw, migotanie itp. Do lampy dołączony jest pilot, który swobodnie pozwala na zmianę oświetlenia w zależności od pory dnia, roku oraz okoliczności sprzyjających. Odpowiednia zarówno do pokoju dziecka jak i sypialni czy przedpokoju. Idealna do powieszenia na 2 wkrętach lub gwoździach, posiada specjalne otwory. Lampa DAnio dostępna jest do sprzedaży. Unikatowość i niepowtarzalność jest jej najwiekszym atutem. Cena wyjściowa to 650 zł.