W miastach zmęczeni i zapracowani ludzie odczuwają nieustanny „głód” zieleni. Odpowiedzią na to niezaspokojone pragnienie kontaktu z przyrodą mogą być ogrody komunalne. 

Są to miejsca tworzone zazwyczaj przez grupy zapaleńców, którzy postanawiają razem uprawiać mały kawałek ziemi. Ich założycielom przyświeca najczęściej jeden cel – chcą jak najefektywniej wykorzystać daną im przestrzeń miejską. Stąd prawdziwych pasjonatów ogrodnictwa nie dziwią ogrody zakładane na dachach biurowców w Nowym Jorku czy tymczasowe grządki i skrzynie zlokalizowane w nietypowych miejscach.

Przykładem takiej enklawy zieleni jest Trädgård på spåret – ogród na torach, który powstał na terenie nieużywanej bocznicy kolejowej w Sztokholmie. Szwedzi doskonale potrafili wykorzystać przestrzeń dawnej, centralnej dzielnicy miasta – Södermalm, która tymczasowo straszy pustkami, a w przyszłości ma zostać zagospodarowana. Grupa osób wpadła na pomysł, aby tam właśnie stworzyć ogród komunalny. Namówili władze miasta do udostępnienia tego zaniedbanego nieużytku. Na początku drogi pojawiły się też pierwsze wątpliwości. Jak założyć ogród w miejscu, które nie jest do tego przystosowane? Czy w ogóle opłaca się to na terenie, który będzie wolny tylko przez jakiś czas, a później zostanie oddany pod miejską inwestycję? Na szczęście społecznicy znaleźli na to sposób i w swoim tymczasowym ogrodzie do uprawy wykorzystali pojemniki z ziemią. Warzywa i owoce posadzili w skrzynkach, workach po ryżu i donicach, które w razie potrzeby można przenieść w inne miejsce.

Ogród jest własnością stowarzyszenia. Jego członkowie płacą coroczne składki i mają realny wpływ na działalność organizacji. Każdy może skorzystać z ogrodu i wykonywać tam prace. Na terenie Trädgård på spåret  znajduje się także kawiarnia, sklep, ekologiczny targ oraz ośrodek edukacyjny, w którym uczy się podstaw ogrodnictwa. Można tam aktywnie spędzić wolny czas, uczestniczyć w licznych warsztatach, wykładach, obejrzeć wraz z dziećmi przedstawienia teatralne czy pokazy kina plenerowego.

Tekst: Justyna Muszyńska-Szkodzik
Zdjęcia: Magnus Svaneby, dzięki uprzejmości Trädgård på Spåret 
Źródło: 2 numer magazynu Ładnie Naprawię, 2014
Więcej: http://pasparet.org/om-oss