„Ładnie Naprawię” propaguje przywracanie życia przedmiotom, nadawanie im nowych znaczeń i funkcji. Naszą odpowiedzią jest koncept Mix & Match, który zaadaptowaliśmy, by przywrócić życie porcelanie, a nawet postawić na jej nowe życie. Porcelana i redesign – sprzeczność? Tylko pozornie.

Na czym zatem polega koncept Mix & Match? Jest dla nas ideą wyrażającą nową rolę porcelany w aranżacji stołu. Choć termin pochodzi z marketingu, idealnie pasuje do projektowania porcelany, bo daje możliwości budowania pejzażu stołu (landscape of the table) poprzez układ elementów w różnych kształtach, wzorach i barwach. Nawiązuje też do inicjatywy samodzielnego komponowania dań z karty oraz indywidualnego tworzenia zastawy stołowej.

Trendy wskazują, że „porcelana ma się dobrze”. Nie podchodzimy już do niej z takim namaszczeniem jak kiedyś, chcemy po prostu jej używać. Na co dzień jeść w estetycznym otoczeniu, a posiłki serwować w nowoczesnej i funkcjonalnej zastawie. Zmieniły się jednak radykalnie zwyczaje związane z wyborem porcelany. Brakuje nam często miejsca na przechowywanie wieloelementowych serwisów, dlatego chętnie sięgamy po proste sety naczyń, które sprawdzą się zarówno podczas szybkiego śniadania, jak i uroczystej kolacji. Ważny jest świeży wzór, detal na porcelanie, który „zbuduje nastrój” spotkania przy stole. Nie lubimy nudy, a tworzenie własnej porcelanowej kompozycji to rodzaj zabawy. Jednocześnie każda rodzina ma chyba jeden serwis na szczególne okazje, który otrzymała kiedyś w prezencie. Może jest on dziś już trochę passe, bo zmieniły się formy czy dekoracje, ale skoro go już mamy… Temu służy właśnie koncepcja Mix & Match, która daje nowego ducha tradycyjnej porcelanie, stawiając na indywidualizację, demokratyzację (dostępność), fusion (połączenie) i zmianę.

Nakrycie stołu od lat utrzymywane było w pełnej spójności wzorów, kolorów i kształtów, połączonych w jednolitą zastawę stołową. Dzisiaj, w wyzwolonej z konwencji współczesności, pozwalamy sobie na interpretację ustalonych zasad i łamiemy tradycję. Design wprowadził odrobinę „pozytywnej anarchii” w naszym życiu, dając nowy pogląd na przedmioty codziennego użytku i na ich estetykę. Gust, smak i orientacja współczesnego społeczeństwa, szczególnie w dużych miastach, otwiera się coraz bardziej na nowe perspektywy w formowaniu swego wizerunku, otoczenia i domu. Właśnie tu – na stole w jadalni, gdzie tak długo dyktowana była zasada jednolitego wyglądu naczyń, pojawiają się możliwości zaprezentowania swego indywidualnego stylu. Kreowanie własnej zastawy stołowej, spośród nowo zaprojektowanych do tego wzorów naczyń, a nawet łączenie z elementami tradycyjnej porcelany z szafy to pomysł na nowe życie porcelany.
Koncept Mix & Match zastosowaliśmy w projektowaniu nowych kolekcji Ćmielów Design Studio – najmłodszej marki Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. W tym duchu powstały trzy linie: Cosmopolitan, Nave oraz Blossom, ale koncept Mix & Match chcemy rozwijać dalej, tworząc nowe kolekcje porcelany i rozszerzając jej możliwości estetyczne, a także użytkowe.

Marek Cecuła
Ćmielów Design Studio to innowacyjna pracownia wzornicza otwarta we wrześniu 2013 r. jako nowa marka Polskich Fabryk Porcelany Ćmielów i Chodzież. Dyrektorem artystycznym pracowni projektowej jest Marek Cecuła – ceniony na świecie artysta ceramik i projektant. Pracownia jest pierwszym tego typu studiem w Europie, stanowi twórczą przestrzeń, otwartą na różnorodne działania: projektowanie, produkcję, eksperymentowanie, a także realizację projektów edukacyjnych i artystycznych. Tutaj artyści i projektanci z całego świata mogą tworzyć własne kolekcje, które mają szansę dołączyć do oferty Polskich Fabryk Porcelany. W ĆDS odbywać się będzie stała rezydencja artystyczna oraz coroczne seminaria z dziedziny wzornictwa ceramicznego. Celem nowej pracowni jest utworzenie innowacyjnego modelu współpracy pomiędzy projektantami, artystami a przemysłem, z myślą o powstaniu nowej porcelany dla klientów poszukujących dobrego, współczesnego wzornictwa. Dzięki wykorzystaniu kilkuwiekowego doświadczenia w produkcji najlepszej polskiej porcelany, w połączeniu ze współczesnym designem, powstaje oferta, która będzie konkurować na europejskich i światowych rynkach. Utworzenie Ćmielów Design Studio jest sygnałem mówiącym o tym, że obecna porcelana z Ćmielowa i Chodzieży zdecydowanie wykracza poza tradycyjne wzornictwo, kojarzone z nostalgiczną porcelaną przodków, używaną wyłącznie „na szczególne okazje”. Studio jest dziś miejscem eksperymentów w zakresie produkcji i projektowania współczesnej porcelany – zostały już opracowane pierwsze projekty i wzory. Dwie kolekcje z nowej linii ĆDS: New Atelier i Touch of Blue wyróżnione zostały w tegorocznym konkursie Must Have, organizowanym
przez Łódź Design Festival.

Tekst: Marek Cecuła
Zdjęcia: dzięki uprzejmości  Ćmielów Design Studio
Więcej: www.porcelana-cmielow.pl