Jak zostać majsterkowiczem? Wystarczy odwaga, trochę miejsca i pomysły. Każdy może zacząć naprawiać, odnawiać przedmioty a tym samym swoje życie i środowisko.


Maciej Mazerant – wydawca i twórca treści, współtwórca serwisu "Ładnie Naprawię", coworkingu Work Place 59 oraz innych projektów kreatywnych. Do niedawna mieszkaniec ścisłego centrum Łodzi... a teraz małego domku z ogrodem, tuż obok lasu. W wolnych chwilach pływa oraz majsterkuje.


Jeżeli organizujesz warsztaty, szkolenia dla "majsterkowiczów" napisz do mnie, chętnie o tym napiszę i pokażę twoją działalność w Ładnie Naprawię / KLIKNIJ

 

Przez długi okres preferowałem raczej podejście, w którym każdy zna swoje miejsce… ja zarabiam na tworzeniu contentu, majster na swojej robocie. Zawsze jednak chciałem mieć umiejętność własnoręcznego naprawiania, odnawiania, dłubania – gdzieś w głębi tęskniłem do prac ręcznych takich jak malarstwo, rzeźba czy GPZ (główny przedmiot zawodowy), jakie miałem w Liceum Plastycznym czy Akademii Sztuk Pięknych.

 

Powstrzymywały mnie jednak wymówki, a to, że nie mam miejsca na sprzęt, narzędzia są niebezpieczne, stolarnia jest daleko, szkolenia są za drogie… a to, że zrobię portal, albo gazetę dla naprawiających jako substytut takich umiejętności... do czasu. 

 

Przełomem w moim życiu, jak pewnie w wielu życiach ludzi mi podobnych była pandemia. Tuż przed nią podjęliśmy z żoną decyzję o budowie domu. Szczęśliwie w epicentrum zarazy byliśmy na etapie stawiania murów, przez blisko rok przyglądania się fachowcom ich umiejętnościom w posługiwaniu się narzędziami, łatwości, z jaką to robili… odważyłem się i wziąłem do ręki pierwsze elektronarzędzie. 

 

Mija kilka miesięcy, od kiedy zamieszkaliśmy w małej miejscowości niedaleko Łodzi. Ja z coraz większą śmiałością sięgam po narzędzia i próbuję działać. Obok pływania – mojej wielkiej pasji – majsterkowanie, tworzenie staje się czymś, co sprawia mi dużą frajdę, poczucie sprawczości, czyści głowę i emocje.

 

Długo myślałem jak zacząć... ale wszystko jakoś się połączyło #przedmioty, czyli odnawianie i majsterkowanie. #życie , czyli pływanie, łażenie po lesie i rysowanie oraz #środowisko, czyli wszystko to dzięki czemu mam gdzie spacerować, pływać. Ładnie Naprawie to projekt dla takich jak ja... fachowców amatorów i zawodowców, artystów w swoim fachu, sportowców, podróżników, ekologów itd. 

 

W kolejnych wpisach będę opisywał, moje dokonania mając nadzieję, że będziecie komentować wszystkie błędy, podpowiadać rozwiązania i patenty.

 

Naprawiajmy #przedmioty #życie #środowisko