Miina Äkkijyrkkä jest fińską artystką. Studiowała w The School of the Fine Arts w Finlandii, Dairy Farming School oraz Equine College w Ypäjä, a popularność przyniosło jej szczególne zamiłowanie do... krów.

Właśnie to zwierzę stało się niemal jedynym i stałym tematem, nieustannie i na różne sposoby przedstawianym przez artystkę. Motyw krowy przewija się w każdej dziedzinie jej twórczości. Äkkijyrkkä krowy przedstawia (a właściwie portretuje) na obrazach, rzeźbi w brązie oraz tworzy je ze starych, często zardzewiałych samochodowych części.

Artystka posługuje się bardzo wyrazistą, niekiedy dość agresywną (zwłaszcza w swoich pracach malarskich) kolorystyką. Jej bajecznie kolorowe krowy tworzone ze złomu osiągają gigantyczne rozmiary. Metalowe olbrzymy, niekiedy samotne, niekiedy w całych stadach, krowy dorosłe i te jeszcze całkiem małe, chodzą po łąkach, pasą się, zastygłe w swoich pozach wpisują się w otaczający je krajobraz swoimi rozmiarami i kolorami, ożywiając go w swoisty i nieco niepokojący sposób.

Äkkijyrkkä działa głównie w Helsinkach, gdzie mieszka na terenie parku krajobrazowego Uutela, gdzie nie tylko tworzy, ale również sama hoduje własne stado krów. Znajdują się również niektóre z jej rzeźb.

Tworzone przez nią prace to ciekawa forma recyklingu. Artystka w swojej twórczości łączy wielkie zamiłowanie do sztuki z równie wielkim zamiłowaniem do natury. Do tworzenia rzeźb Äkkijyrkkä wykorzystuje części zezłomowanych samochodów, które sama kolekcjonuje (pomagają jej w tym dealerzy samochodowi z całego kraju).

Tekst: Olga Jagnicka
Zdjęcia: Juha Metso, dzięki uprzejmości artystki
Więcej: www.akkijyrkka.com
Źródło: 1 numer magazynu Ładnie Naprawię, 2014